Spor Salonu Açmak İstiyorum DiyenlerÖzellikle obezite oranları rekor seviyelere çıktığından beri insanlar zamanlarının ve paralarının büyük bir bölümünü forma girebilmek için harcıyorlar. Geçen on yılda açılan spor salonları, sağlık ve formda kalma zincirleri de bunun en büyük kanıtıdır. Fotoğraf böyle olunca iş kurmak isteyenler için spor salonu açmak oldukça cazip bir kazanç kapısı olmaktadır. Bağımsız spor salonları biraz daha fazla kişisel hizmet sunmalarına rağmen birçok spor salonu bayilik çatısı altında işlerini yürütme eğilimindedir. Bu piyasada rekabet yoğundur ve bu rekabet uzun bir süre yavaşlayacak gibi görünmüyor. Bu makale size bu sektörle ilgili kısa bilgiler vererek işinizi kolaylaştıracaktır. Spor salonu nedir ve kimler için uygundur? Sağlık kulübü veya sağlıklı yaşam merkezi olarak da bilinen spor salonları egzersiz aletlerine ve antrenman odalarına ev sahipliği yapar. Birçok spor salonunun ana egzersiz alanları vardır. Bu alanlarda ağırlıklı olarak halterler, dambıllar ve egzersiz aletleri yer alır. Bu alanlarda sıklıkla müşterilerin kendilerini izleyebilmesi ve egzersizler esnasında doğru vücut pozisyonlarını yakalamalarına yardımcı olması için aynalar kullanılır. 

Kardio alanlarında koşu bantları, kürekli aletler ve egzersiz bisikletleri gibi çeşitli kardiyovasküler aletler yer alır. Müşterileri eğlendirmek için bu alanlarda çoğunlukla egzersiz aletlerine entegre edilmiş veya duvarların üzerine monte edilmiş görüntü ve ses sistemli ekranlar kullanılır. Birçok yeni spor salonunda spor eğitmenleri denetiminde grup dersleri verilir. Bu sınıflarda aerobik, bisiklet, boks, yoga, pilates ve hatta dans dersleri bile verilmektedir. 

Bazı spor salonları yüzme havuzu, squash kortları veya boks salonları hizmetlerini de ek bir ücret karşılığında müşterilerine sunarlar. Spor salonlarında aynı zamanda sağlık ürünleri satan dükkânlar, restoranlar, snack barlar, çocuk bakım alanları ve cafeler de olabilir. Formda kalmaya olan ilgi gün geçtikçe artmaktadır fakat zorunlu da değildir. Uzun saatler çalışmanız gerekecektir. Birçok spor salonu sabah yediden önce açılır ve gece geç saatlere kadar hizmet vermek için açık olur. Bu sektördeki en önemli noktalardan biri sağlam meslek ahlakı ve gerçek tutkuya sahip insanlarla çalışmaktır. 

Kurallar ve Yönetmelik, Spor salonları yaralanmalara ve kazalara çok açıktır. Bu nedenle çalışanlarınızın ve müşterilerinizin güvenliği ve sağlığı dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biridir. Spor salonunuzu ilgili derneklerden veya kurumlardan aldığınız belgelerle tescil ettirin. Bu kurumların koruma ve bakım standartlarını takip edin. 

Araştırma ve Rekabet En azından ilk başlarda ne tür insanlara hitap edeceğinizi ve onlara özel ne tür hizmetler sunacağınıza karar vermelisiniz. Örneğin eğer genç yaşta bir grubu etkilemeye çalışıyorsanız aerobik veya dans sınıfları gibi etkinlikler organize etmelisiniz. Hedef kitlenizi tanımlamanız, spor salonunuzun ne kadar büyüklükte olması gerektiği ve ne tür ekipmanlara sahip olmanız gerektiği konusunda size yardımcı olacaktır. 

Spor salonunuzu kiralarken veya satın alırken müşteri odaklı bir çevre araştırması yapmalısınız. Alışveriş merkezleri gibi müşterilerinizin rahatlıkla ulaşabileceği bir yer seçmeniz faydanıza olacaktır. Çalışanlarınız işletmenizin başarısına büyük ölçüde katkı sağlayacaktır. Bu nedenle müşterilerinize en iyi hizmeti sağlayacak profesyonel ve kabiliyetli insanları işe almalısınız. 

İyi bir imaja sahip olursanız insanlar işletmenizi daha kolay hatırlayacaklardır ve başkalarına tavsiye edeceklerdir. Potansiyel müşterileriniz için çekici ve benzersiz görünecek bir isim, logo ve slogan bulmalısınız. Spor salonunuz tamamlanmadan önce satış ve pazarlama kampanyalarınızı planlamalısınız. Müşterilerinizi etkilemek için özel indirimler ve promosyon hizmetleri sunmalısınız.

Spor Salonu Açma Maliyeti ;Yeni bir spor salonu açmanın maliyetini hafife almayın. Ayrıca spor salonunuzu iyi bir yerde açmayı düşünüyorsanız buna ek olarak spor ekipmanlarını, soyunma odalarını, duşları, saunaları vb. de düşünmelisiniz. Eğer paraya sıkışırsanız bayilik seçeneğini düşünmeniz için faydalı olacaktır. Spor salonu maliyetini etkileyen birçok farklı kriter bulunmaktadır. 

Sağlıklı bir maliyet için açmak istediğiniz spor salonu hakkında bize detaylı bilgi verirseniz uzmanlarımız hesaplama sonrası size geri dönüş yapacaklardır. Bunun için yazımıza yorum yapabilirsiniz. Şimdiden herkese bol kazançlar! Spor Salonunda Ortalama Bir Gün Spor salonu sahipleri aşağıdaki adımları tamamlamalı veya bu adımlar için birilerini görevlendirmelidir: 

Çalışanlarınızın mesai saati takvimini düzenleyin. Spor salonu ekipmanlarını düzenli kontrol edin, tamir edin ve yeni malzemeler alın. Mevcut müşterilerle sohbet edin ve yeni müşterilerinize spor salonunuzu dolaştırın. Kampanyalar ve özel indirimler aracılığıyla işletmenizin pazarlamasına zaman harcayın. Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme