Danışman Nedir? Ne İş Yapar? Nasıl Danışman Olunur?İnternet'te araştırma yapıldığında danışman, Bilgi ve düşüncesi alınmak üzere kendisine danışılan konusunda uzman ve deneyimli kişi olarak görünür. Gayrimenkul danışmanı, Yatırım danışmanı, İşletme yönetim danışmanı, finansal danışman, Hizmet Danışmanı, Sağlık ve güzellik danışmanı, Diyet danışmanı, Enerji danışmanı, Ürün danışmanı, Psikoloji Danışmanı, Evlilik danışmanı, Vergi danışmanı, İnsan kaynakları danışmanı gibi birçok dalları vardır.

Türkiye’de en zor işlerden biridir. Çünkü hizmet sektöründe olduğundan dolayı insanlar somut bir şey görmediklerinden asla aldıkları hizmetin tam olarak ne olduğunu anlamazlar. Ülkemizde üstelik reel anlamda danışmanlık almak gereksiz olarak düşünülür ve zaten kendileri her şeyi biliyorlar onun içinde 50.000 TL işletme kurmak için 2000 TL danışmanlık ücreti vermeyi gereksiz görürler ondan sonra da zarar edip sor durumda kalınca aman kurtar derler. Ne iş planlarına, Pazar araştırmasına ve iş kurma surecinde kimseye danışma ihtiyacı duymazlar. Ancak bazen iş işten geçmiş olur.

Herkes kendi doktoru, psikologu, avukatı danışmanıdır en iyi kendileri bilir kimseye danışma gereği duymazlar konu sağlık olsa da bile ki hepimiz çevremizde her gün görürüz bu durumları, Birileri konu hakkında bilgisi olsa da olmasa da karsı çıkar ve akıl verir. Şuraya git, buraya git bu adam bilmiyor, Adam bedavadan para kazanıyor, danışmanlık parası ödeyecek kadar salakmış sın, senin aklın yok mu gibisinden. Ondan sonra da işler ters gidince kıvırıp kaçma lafları başlar sen beni yanlış anladın bana ne gibi bir anda yağın su üstüne çıkması gibi çıkarlar. 

Bu kadar bilgili olunca da ortalık danışmandan geçilmiyor kartvizitine danışman yazan herkes danışman oluyor. Kolay para kazanma hayali ile ortalıkta geziyorlar. Hemen her şeyde bir eksik bulurlar ve hiçbir şeyi de beğenmezler. Danışmanlığı avanta para olarak görürler yorulmadan para kazanmak o ne rahat. Ne bir eğitimleri vardır nede okumak isterler, gelişmeleri de takip etmezler. Ama deli gibi de para kazanıp ev, araba, arsalar, yatlar ve bol paralı bir hayat düşünürler. 

Adam emlak danışmanı bana diyor ki elimde arsa var satalım emsal kaç diyorum 12,50 diyor o yükseklik olmasın diyorum yok emsal diyor. Emsal en fazla 3 olur diyorum he sen bu işi bilmiyorsun karıştırıyorsun diyor. İmar durumuna baktın mı ne kadar inşaat alanı var, taban oturumu nedir diyorum cevap yok. Ben sana sonra haber ederim diyor ondan sonra da hala bekliyorum. Konut satışlarında yine aynı sorun var fiyat / kira oranı nedir diyorum cevap yok net alanla brüt alanı bilmeyen emlakçılar var. Tabi bir de expertiz değerini tespit etmeden olur olmaz fiyatlı portföy alıp satmaya çalışanlar vardır.

İşletme kurma aşamasında da Blog üzerinden yazı yazanlar ya da e posta gönderenler var. Elimde 20. 000 TL var ne iş yaparsam çok para kazanırım bunu bir yılda nasıl 2 ye katlarım. Daha önce ne iş yaptınız diyorum şimdi ne iş yapak istiyorsunuz diyorum berberim simdi takı bijuteri iş yapacağım diyor. Her zaman en iyi bildiğiniz işten para kazanırsınız diyorum sen bilmiyorsun diyor. İşletme deneyimin var mı eğitim durumun nedir, işletme bilginiz var mı deneyim ve uzmanlık var mı diyorum yok o zaman yapma zaten bu parayla ancak iş yerini acarsın daha da başka bir şey olmaz 6 ay sonra da kapatır gidersin yazık paranı boşa harcama diyorum. Bir işletme için en az 80.000 TL Nakit paranız olması lazım. 

İşletmesini satmak isteyen kişilerden işletme bilgilerinizin detayını istiyorum cevap yok, İşletmemi büyütmek istiyorum bu yıl bölgede ilk 3 firma olmak istiyor, ancak ilk 300 arasına bile giremiyorlar. Adama diyorum ki aylık ne geldi ne gitti kaç kalem iş yaptın yok. Bütün amacı günü kurtarmak özelikle Ülkemizde mali okuryazarlık ve finans yönetimi çok kötü bir tablo olarak karsımıza çıkıyor daha kendi işletmesini ve kişisel gelirini giderini bilmeyen insanlar akıl veriyor. Bazı işletmeler çok kötü yönetiliyor ya iler yetişmiyor yâda gereksiz yatırımlar var üretimin çok üstünde atıl alanlar var. Özelikle ödemeler ve üretim / hizmet olası gerekenden yüksek veya çok düşük. Gereksiz elamanlar yada verimsiz, Yönetim hataları aşırı derece de ücretsiz işletme analizi yapalım dedik İnsanlar sadece giderleri bile karşılama olayına sıcak bakmıyorlar. Ondan sonra da en iyileri kendileri olmak istiyor. 

İnsanlar gerçekleri duymak istemiyorlar daha çok onların duymak istediklerini söyleyenlere meyil ediyorlar. Bizler atıl alanları satalım işletmeyi yeniden yapılandırmak lazım siz bana para mı harcatmak istiyorsunuz diyor. Adam geliyor yalandan şöyle yaparız böyle satarız diyerek uyanık davranıyor sana vermek istemediği paranın kat ve kat fazlasını ona veriyor ondan sonra iflas edince zarar edip bütün danışmanları kötülüyor. Oysa danışmadan önce danışmanı nasıl seçelim yâda kimlerle çalışalım demiyor. 

Unuttum bir de İnternet var tabi ki İnternet zaten har şey yazıyor. Danışmana gerek yok iyi de İnternet senin yaptığın hatalarını ve bilgini nereden bilsin kısacası danışmanlık zor iş, Çok iyi paralar kazanırsın ama işinde çok iyi konusunda uzman olduğun zaman olur. Henüz ülkemizde tam olarak danışmanlık kültürü tam oturmamıştır. Nitekim ilgili kitapları yazıları okumaktan bile aciz ve gereksiz görünüyor. Onun yerine fecebook de dolaşmak, youtube de video izlemek var. Tabi birde haberler var ancak daha çok kişisel gelişim ve magazin haberlerini okuyoruz. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder