Hayvancılık Sektörü Karlı mı ?
Bana göre geleceği var olan insan olduğu sürece de talep gören ürünlerin ana kaynağı olan tarım ve hayvancılık giderek daha karlı ve daha fazla talep edilen işlerden biridir. Geleceğin işleri olacak benden söylemesi. Hiçbir iş dalı yok ki doğumdan dolayı yıllık % 70 kadar en düşük oranda büyüme meydana gelsin. Süt ve gübreleri de giderleri karsılar kabul edelim nasıl zarar eder anlamıyorum. Ortalama bu günkü hesapla ile 5 inekten günlük 20 ile 25 lt süt ile aylık 2500 civarı net kar kalır. 

Hayvancılık sektöründe zarar eden firmalar ve insanlar mesleki bilgi ve bilimsel yaklaşımlar olmadan dedelerinden gördükleri şekilde hayvan yetiştirmeye çalışıyorlar. Bu durumda oluşan karlardan zarar ediyorlar. Kesinlikle işletmelerinde en az 50 Büyük baş hayvan, Küçükbaş için koyun ve keçiler için 200 üzerinde, Kanatlı hayvancılıkta tavukçuluk için en az 2000 adet olursa sizlerin işletme giderlerini düşürür ve kar marjını artırır o zaman isten para kazanırsınız. 

Hayvanların beslenmesi, sağlık sorunları, doğum ve yemleme, yem hazırlama, barınma alanları, doğru sağımlar hakkında bilgi sahibi olunmalı ve finansal yönetim doğru olunmalı özelikle yatırımcılar küçük ölçekli 50 altındaysa işin başında bire bir durmasını ve yem giderlerini en az seviyede tutmalıdır. Doğru yemleme ve doğru yem hayvanın kilo ile süt verimi ile direk orantılıdır. Aşırı besili  hayvanlarda süt verimi düşerken orta kiloda hayvanlar ideal olanıdır. Fazla yem, yanlış yem süt verimine bir katkısı olmadığı gibi maliyetleri artırır, süt verimini düşürür. 

Doğru beslenme yanında doğru sağım yönetmeleri olarak da örnek olarak bizlerde genele doğumda buzağı hemen emmesi için hayvana bırakılır bu hareket de ineğin süt şalımına neden olur ancak alınan süt miktarı düşür. Onun yerine hayvan önce sağılıp sonra buzağı bırakılırsa inekten daha fazla sut alınır ve buzağıda süte doyar. Hayvan buzağının emmesinden dolayı bir daha sut salgılar 

Verimli bir hayvancılık için doğum, süt verimi, maliyetlerin azaltılması çok önemlidir. Doğum ve hastalık olayları iyi takip edilmelidir ve erken müdahale edilmelidir. Her hayvanın 15 günden fazla verim düşüklüğü işletme istikrarını düşürür. Doğumdan sonra kızgınlık dönemi ve asılama da erken fark edilmese 60 gün geriye atar ki bu gibi durumlar istenmez. 

Süt üretimi için yapılan hayvancılıkta olduğu gibi et üretimi için yapılan beslemelerle de yemleme ve bakım önemlidir. Ülkemizde hayvancılık destek ve teşviklerden yararlanmalarına    rağmen başarısız yönetim ve yanlış hayvan bakımlarından dolayı ellerinde olan hayvanlar çıktığı halde ödemeler devam ediyor. Sizlerde hayvancılık yapmak istiyorsanız bir yatırım danışmanına fikir danışmadan karar vermeyin.  Daha Fazla bilgi için Yorum yapmanız Yeterlidir. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder