Karlı Yatırım Yapma
Elindeki bulunan nakitti değerlendirerek daha fazla para kazanmak isteyen insanların aklında hep hangi işe yatırım yapsam, hangi iş daha çok kazandırır? En karlı yatırımlar nelerdir? İş yeri mi açayım  Yatırım mı yapayım, İş yeri açarak nasıl yatırım yaparım gibi bir çok sorular araştırmalarla her önüne gelen fikrini sormalar. Bir de finansman konuşmalarında  bir çok sorularla geceleri uyuyamaz. Yatırım yapmak kadar yatırım yapılacak türevi araştırmada sancılı bir dönem. 

Yatırım yapmakta nakit kadar,  bilginin ve amaçlarda önemlidir. İşletme kurmak  ile yatırım yapmak bir birinden çok farklıdır.  Sadece işletme kurmak için bile  1000 lerce seçenek varken bir de yatırım türevleri girince  derya deniz kadar seçenek ve olanaklar çıkıyor önümüze. Bu kadar çok seçenek arasında kalmak karar almakta en büyük engeldir. Onun için  öncelikle kendimizi analiz yaparak işe başlamak gerekiyor.  

Yatırım Analizi Yapma


Öncelikle yatırım yapacak kisi işe kendini tanımaktan ve olanaklarından başlamalıdır. Yatırım yapmak için acele etmeyin fırsatlar her zaman bulunur. Zararlı bir yatırıma girmektense yatırım yapmamak daha mantıklıdır. Yatırım yapmadan da beklemek zarardır. Onun içinde nakitte kalmak paranın zamansal değerinden ve  tüfe karsısında erimesinden dolayı değer kayıp eder.  

Yatırım Yapacak İnsanları Analiz Etmek 


 1. Yatırım yapacak insanın yaş, eğitimi ve deneyim
 2. Aylık gelir ve giderleri ek gelir ve toplam sermayesi
 3. Gelir düzeni ve yaptığı  iş ile risk durumu  
Yatırım analiz formu doldurarak kisinin yatırım ve finansal durumunu net olarak belirlenmeli. Ondan sonra yatırım dönemi  ve yatırım olarak terci edilen türev yada işletme kurulacaksa onun için ayrı bir analiz yapılmalıdır. Çünkü işletme de bir çok faktörler işin içine girerken  yatırımda türüne bağlı olmakla birlikte  daha az dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. 

Yatırımın Zamansal Planı 


 1. Kısa Dönemli yatırım; Kısa dönmeli yatırım  olarak  1 yıl ile  3 yıl arasında nakitte döndürmenin düşünüldüğü yatırım türüdür. 
 2. Orta Dönemli Yatırım;  3 ile  5 yıl arasında elden çıkararak paraya dönüştürmeyi düşünenlerin yatırım ettiği zaman dilimdir. 
 3. Uzun Dönemli Yatırım planlamasında işe  5 yıldan fazla zamanda satmayı düşünülen yatırımlardır.  


İşletme Kurma veya Yatırım Yapılacak Enstrümanlar 


 Analizler sonunda yatırım olarak işletme kurmak yada yatırım yapma kararı alınmış olması gerekiyor. Yatırım yapma planında her adım çok önemli ve mantıksal olarak cevap verilmelidir. Mümkünse rakamlara dökülerek olanak ve olanaksızlık durumuna göre analiz edilmeli ve en kötü senaryoya göre  karar verilmelidir. 
 1. Hizmet Sektörüne işe kurmak  
 2. Ürün üretimi yapmak için iş yeri açmak
 3. Ara sektörde  faaliyette bulunmak  
 4. Gayrimenkul yatırımı yapmak
 5. Hayvancılık ve Tarımsal üretim tesisleri kurmak
 6. Ticaret yapmak  
 7. Borsa ve döviz yatırımları  
 8. Mesleki ve kişisel yatırımlar  
 9. İşletmeyi geliştirme, ürün geliştirme, arge patent yatırımları
 10. Antika, sanat eserleri, değerli madenler
Görüldüğü gibi yatırım yapmak için o kadar çok seçenek var ki  hangisi daha karlı hangisi daha kolay  yada hangisi daha iyi para kazandırır. Karar vermek çok zor oluyor.  Sadece hizmet sektörünü bile incelemeye kalkarsak ve onun alt dalı işleri de düşününce  uzmanlaşmanın önemi ortaya cıkıyor.  

Başarılı bir İşletme Kurmak İçin Bilinmesi Gerekenler  
 İşetme de de yatırımda da bilgi paradan daha önemlidir. Para ile yatırım yaparsın ama para ile para kazanmak sadece bilginin sınırlarında olur. yani bilgi olmasa paranın bir önemi kalmaz. İşletme kuracak kişiler  başarılı bir  işletme sahibi olmak için  


Başarılı İşletmecinin Bilmesi Gerekenler  


 1. İşletme yönetimi  ; işletmecilikle ilgili geniş bilgisi olmalı ve sürekli gelişmeleri takip etmeli
 2. Organize etme ; Başarılı bir işletme kurmak ekip kurma ve ekip yönetiminden geçiyor.
 3. Muhasebe  ;  gelir gider, yatırım analizi, alacakları takip etme, bankacılık ve  Vergi hukukundan anlaması gerekiyor. 
 4. Finansal Yönetim; İşletmelerin hayatı nakit yönetimine bağlıdır.  Yanlış yönetilen finansal yönetim hatalarından dolayı iflas etmiş yüzlerce firma var. 
 5. Satış ve pazarlama ;  Satış yapmak her insanın kutsal görevlerinden işletmelerin çan damarından dır.  İşletmelerin yaşaması ve parasal döngünün devam etmesi için satış yapılması gerekiyor. Bu bakımdan işletmelerde üretim değil satış ve pazarlama faaliyeti  işletmelerin kalbidir. üretmek değil satmak daha önemlidir. 
 6. İnsan Kaynakları:  Bir  işletmeyi diğerlerinden rekabetten daha üstün tutacak en etkili silah insan faktörüdür. iyi bir ekibiniz varsa para kazanırsınız yoksa kayıp edersiniz. 
 7. Gelir Kaynaklarını Yönetmek ve Yeni yatırımlar: İşletmelerin gelir kaynakları olarak faaliyet gelirleri, işletme dışı gelirler, para yönetiminden gelir ve  yatırımlardan gelen gelir kaynakları olarak sıralanır.  İyi bir  işletmeci yatırım yapmaktan iyi anlarsa yatırım yaparak işletmeye çok güzel gelirler getirmesine neden olur. birde finansal yönetimden oluşan karlar vardır.  


İşletmecinin  İçsel Yönden Nitelikleri  


Bir  işletmeci işletme bilgisi ve elindeki olanaklar kadar kendi içsel olarak nitelikleri de önemlidir. İyi bir  işletmeci kişisel olarak 
 1. Kendisi ile barışık olmalı  insan ilişkileri güçlü olmalı.  İşini severek yapmalı 
 2. İnsan psikolojini iyi bilmeli giyimine dikkat etmelidir. 
 3. Hizmetlerden yada ürünlerden iyi anlamalı
 4. Olumsuz durumlarda ve stres altında sağlıklı karar vermelidir. 
 5. Mücadele etmesini bilmeli  müşterilerin neler istediğini bilmeli 
 6. İnsanları bir amaç çevresinde ikna ederek ortak hareket etmesini bilmeli
 7. Liderlik veya yönetim becerileri gelişmeli , girişimci olmalı  
 8. Güçlü hitap yeteneği omalı güzel konuşmalı  insanlarda olumlu duygular uyandırmalı  
 9. İşletme ve işle ilgili sürekli kendini geliştirmeli
 10. İşletmenin geleceğini planlayarak yatırım yapmalı işin içinde değil üstünde çalışmalıdır. 


İşletme Kurmak  İçin Plan Yapmak


Plan, Plan , Plan hep diyorum plan yapmadan işletme kurmaya kalkmayın ilk önce  hangi  işi yapmaya karar verdiyseniz onunla ilgili planlama yapılmalıdır.  Belki planda her yazılanı uygulama durumunuz yok ama işle ilgili daha geniş bilginiz olur ve bunları da yapmamız gerekir dersiniz.  Onun için kesinlikle plan yapın Bir planda  olması gerekenler  
 1. İşletmenin hedef pazarı ve pazarın durumu   
 2. İşletmenin konumu ve Sermaye miktarı  
 3. Kurulacak işletmenin zayıf ve güçlü yönleri  rakiplerle kıyaslama  
 4. Üretilecek ürün ve hizmetlerin maliyetleri satış rakamları, aylık cirolar, kar ve gider durumu  
 5. Ekip kurma ve ekip de görev dağılımı. Departmanları ve görevleri yetkileri  
 6. Alınacak ekipman ve  mesken temini  
 7. Finansal kaynaklar, kredi yada öz sermaye analizi yapma 
 8. İşin Hukuki ve etik yönden incelenmesi  İzinler ve talep edilen belgeleri hazırlama 
 9. Muhasebe ile birlikte  mali yönden vergiye kayıt ve ticaret yada esnaf odasına kayıt olmak  
Bütün yukarıdaki yazılanları analiz ederek kisinin kendisi için en uygun İşletme kurulacak işi bularak faaliyet başlamalıdır.  Şimdide yatırım analizi yapmak için  nelere dikkat etmek gerekir bir bakalım  

Yatırım Analizi Yaparken  


 1. Toplam maliyet ve kendini amorti etme durumu  
 2. Olası riskleri ve diğer yatırımlarla kıyaslama. Olumlu ve olumsuz taraflarına bakılmalıdır. 
 3. İşletme ve bakım giderlerini belirleme  
 4. Vergi ve diğer kesintileri, faydalı ömrü, verim durumu, özelikleri 
 5. Yıpranma payı ile değer kayıplarını belirleme  
 6. Alım fiyatı ve ileri dönük kar beklentilerini tespit etme  


Finansal Kaynaklar Bulma  


Paranın bitiği yerde işletmecilikte girişimcilikte biter. onun parasal sorunu çözmek gerekiyor. parasal sorunu çözmek için   bir çok yöntem vardır. Bu duruma göre değişiyor birey ile kurumun yada zengin bir aile ile fakir bir insanın olanakları değişir. 

Finansal Kaynaklar  

 1. Kredi kullanmak
 2. Öz semaya den karşılamak
 3. Borç para almak  
 4. Uzun dönemli kiralamadan yararlanmak leasing 
 5. Teminat mektuplu çözüm yolları
 6. Devletin, Kalkına ajansların ve diğer  kurumların hibeleri ve teşviklerinden yararlanma 
 7. Sonradan Ödeme yöntemi  
 8. Barter Yönetimi ile sağlamak     
 9. Sponsor yada ortak bulmak  
 10. Yatırım meleklerine ortaklık teklif etmek tabi ikna ederseniz. 


Yatırım yapmak veya işletme kurmak uzun dönemli bir  iştir. İşletmeye bakım yapmak yada yeni ekipmanlar alarak üretimi de hızlandırmak yatırımdır.Yatırım yaparken duygusal olarak mantık çevresinde yazarak rakamsal olarak ifade edin. Hepinizin de bildiği gibi alırken kazanmaya bakın. Size göre en karlı yatırım yada işletme kurma kararınızı verin . Ve şunu unutmayın getiri yüksekse riski de yüksektir. Onun için mantıklı ve kabul edilebilir çevrede ilerleyin. Her zaman piyasaya bakarak karar verin.  


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme