Iyi Kazanan Emlakçı Nasıl Olunur.

Türkiye'de her insan emlakçılara bakarak  emlakçı olmaya  özenmistir.  2015 verilerine göre 800.000 kişi emlak işini yapıyor. Emlakçılarin aldığı ücret oranları ve Ofis açmak için düşek sermaye istemesinden dolayi cebine 5000 tl so olan emlak Ofisi açmaya yada çanta ile emlakçılik yapmaya yada emlak ofisinde danışman olmaya çalışıyor.

Ne yazık ki bir çok emlakçı 6 ay sonra başka tarafa yol alıyor ve onun yerine başka birileri gelerek bu devir  devam ediyor. 

Emlak Ofisi açmak düşük bütçeli ama bu görünen birde görünmeyen var. Ortalama bu gün bir emlak Ofisi açarak kalıcı olmak isteyen kişi en az cebinde araç hariç 100.000 tl para olmasi lazim.  Yoksa is yapamaz. 

Emlakçılar genelde hep şikayet ve iş olmadığını, insanlarin sözleşme yapmak istemedikleri,  sektörün güvensiz, insanlardan hizmet bedeli almakta zorlandıklarini anlatıyorlar.

Kanun ile emlakçılarin belgeli olmasını ve mal sahiplerinin gayrimenkul alım satımında emlak ofisi ile çalışma şartı getirilmesini bekliyorlar. O zaman işlerin iyi olacağını düşünüyorlar.

Böyle bir kanun çıktı diyelim. Zaten belge almak 3 ay üstelik bedava Halk Eğitim Merkezinde.  Hadi onu da geçelim adam belgesi olan birini yanında elaman olarak alır çalıştırir. Denetleme olduğunda da ben ofis açtım emlakçılık yapan belgeli elemanlarım var derse sorun kalmaz. 

Diğer taraftan insanların gayrimenkul alim ve satımhakkı kanun korunuyor.  Siz bunu emlakçılar haricinde satamazsin dersen insanlarin yasal hakkını gasp etmiş olursun.  Ayrıca avrupa emlakçı olmadan ev satamazsin hikayelerine inanmayın. 

Gelelim emlakçılar neden iş yapmama nedenlerine.

1. Kurumsal olmamak.  Arkadaşlar gayrimenkul alım satıminda insanlar önce ilanı sonra size ve sonrada. Ofise bakarak size davranış biçimlerine karar verirler. İki sandalye 1 masa ve bilgisayar ile iş yapmaya kalkan insana kimse itimat ederek iş vermez verdi diyelim alıcı tam komisyon ödemek istemez. Sende Allah rızası için ailem var. 

Bu kadar giderim var dersin danışman değil dilenci konuşmuna düşersin ve alacağın da istediğinin 3'un 1 olur. Oysa kurumsal kimlik ve kurumsallaşma gösteren ofiste danışmana komisyon için itiraz psikolojik olarak engel olur.  Senin kurumsal olduğunu gören güven duyar ve ücret itirazınin kabul olmayacağını kendisi kabul eder. 

Düzenli ofis,  iyi bir araç,  güzel giyinme ve konuşma ile iş bilgisi bu işin % 80 nini oluştur. Geri kalan  gayrimenkul ve diger şartlarlara  bağlı. 

2. Az sermaye ile emlak Ofisi açmak.  Yeni Bir emlakçinin iş yapma süresi 6 ay ile 1 yıl kadar zaman alır.  Bu süre zarfında gider karşılayacak nakit parası olmasi lazim.  Ekip Oluşturma giderleri dahil. 

3. Değer tespitini yanlış yapmak.  Doğru değer tesbiti ile alınmış bir gayrimenkul akşamdan sabah kadar kalmaz satılır.  Oysa gayrimenkul ekspertiz raporu hazırlanarak fiyatını emlak danismani belirlemeli. Bunu ne kadar doğru yaparsa o kadar hızlı iş yapar.  Bununla birlikte bölgeye hakim olmalı ki doğru değer tespit etsin.  Ayrıca sosyal alan ve Konut niteliğini bilemsi şartı.  Ekspertiz raporu hazirlama eğitimi almali.

4. Alım ve satış da yetki belgesi. 
Kurumsal olamayan ve güven duyurmayan kimseye hiç bir insan malını teslim etmek istemez. İnsanlara sözlesme imzalatmak için onun çıkarlarını koruduğunu ve sorunsuz hızlı bir satış için olduğunu ikna etmek için nedenler sunmalıdır.  Siz en azından olduğunuz yerde marka emlak Ofisi olun.  Eğer insanların ihtiyaçlarını karşılayacak işler yaparsıniz ve işinizde marka olursuniz sizinle iş yapar. 

5. Eğitim ve ekip
Her işde olduğu gibi bu işte basari eğitim ve ekiple gelir.  Eğitimli ekip kuran emlak Ofisleri diğerlerini göre fark atarak daha fazla iş yapar.  Ayrıca en az 4 elaman olması ekip sinerjisi oluşturmak için gerekli. 

Ne iş yaparsaniz yapın en iyisini yapın en iyisi olun. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme