Döner Bayiliği Almanın Maliyeti Ne Kadar


Döner dükkanı açmak isteyen girişimcilerin öncelikli olarak ilk vermesi gereken karar döner bayiliği almak veya kendi bağımsız işletmelerini kurma seçenekleri ile karşı karşıya kalmalarıdir. Eğer döner işinden anlayan ve işletmeciliği biliyorsanız bağımsız işletme kurmak mantıklı olabilir. Ancak döner işini bilmiyorsanız ve işletme konularında hâkimiyetiniz yoksa o zaman döner bayiliği veren firmalardan bayilik alarak işe girmek daha mantıklı  oluyor.

Nitekim bayilik alarak iş kuran girişimciler bayilik aldığı firmanın kurumsal kimlik, marka ve işletme konsepti ile sadece kendisine verilen talimatlara uyarak çok ciddi kazançlar sağlamakla kalmaz aynı zamanda elaman eğitimi, ürün tedarik, menü geliştirme, işletme yönetim mentorluk hizmetlerini sunmasindan dolayı girişimcinin sadece işin başında durması yeterli oluyor.

Döner dükkanı açma maliyeti ile döner bayiliği alma arasında fazla bir fark yoktur. Ancak maliyet olarak iş yerinin dekorasyon ve makina ekipman için piyasada firmalar M2 sine 2000 TL ile 2500 M2 arasında fiyat veririken ayrıca bir aylık tüketim maddelerinin stoklanmasi gerekir. Buna ek olarak firmalar ayrıca işim hakkı talepinde buluna biliyorlar.
Söz konusu 100 M2 dükkan için 200.000 TL ile 300.000 TL artı KDV maliyetinin yanında 150.000 TL civarında da ham tüketim maddesi almaları gerekir bununla ek olarak 50.000 TL artı KDV de işim haki alıyorlar franchise bedeli alıyorlar ayrıca her ay toplam net kârdan %3 rotary adı altında reklam ve marka geliştirme için ücret talep ediyorlar. Bununla birlikte franchise veren firmalar kira ve firma kurulum bedeleri dahil değildir.

Kısaca 100 M2 restorant açmak için 300.000 ile 450.000 TL arasında bedel talep edilir. Biz De yaprak döner firması olarak sadece et döner konseptiyle M2  başına 2.000 TL artı KDV ile anahtar teslimi iş yerini hazırlarken bir haftalik ürünü bayinin stoklamasini istiyoruz. Anahtar teslimi dükkan kurulumu yapıldigi zaman işim haki bedeli talep etmeyerek yatırımcının en kısa zamanda yatırımı amorti etmesine destek oluyoruz. 50 m2 dükkan için 150.000 TL ye bir aylık stok dahil maliyetler ile iş yeri açması mümkündür.

Yine de net maliyeti belirlemek için dükkanda ölçüm ve keşif yaparak karşılıklı görüşme yaparak anlaşmaya varılır. Ayrıca yeri olan ve döner işini yapanlarda bizimle çalışmak yada işyerinin dekor ve makine ekipman kurulumunu bizim belirlediğimiz şeklide yapmak şartı ile işim hakkı ve bir aylık ürün stoğu ile bayimiz olabilirler.
İletişim geçmek ve fizibilite çalışmaları yaptırmak isteyenler bana 0530 559 6000 den ulaşabilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme